Dostępność komunikacyjna

Miasto i gmina Biłgoraj jest dobrze wyposażona w infrastrukturę drogową. Łączna długość dróg  na tym obszarze wynosi 997,6 km. Na tę wartość składa się długość dróg trzech kategorii, tj.: drogi wojewódzkie, drogi powiatowe oraz drogi gminne. 

Najbliżej zlokalizowaną drogą krajową jest droga nr 74 przebiegająca przez teren gminy miejsko-wiejskiej Frampol położonej na północ od Biłgoraja. Łączy ona Janów Lubelski z Zamościem i przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie. Jest to jednocześnie jedyna droga krajowa przebiegająca przez teren powiatu biłgorajskiego. 

 

Drogi wojewódzkie:

 

  • droga nr 835 – jest to najdłuższa w Polsce droga wojewódzka licząca 220 km biegnąca z północy na południe. Przechodzi przez miasto i gminę Biłgoraj łącząc stolicę województwa lubelskiego (Lublin) z miastami województwa podkarpackiego (Przeworskiem, Przemyślem i Sanokiem). 

 

  • droga nr 853 - droga wojewódzka łącząca Biłgoraj z Tomaszowem Lubelskim. Zlokalizowana jest w południowej części województwa lubelskiego. Jej długość wynosi 52 km, biegnie ona z zachodu na wschód.
  • droga nr 858 - droga wojewódzka przebiegająca równoleżnikowo w województwach podkarpackim i lubelskim. Łączy drogę krajową nr 19 w Zarzeczu położonym 4 km na północ od Niska z drogą krajową nr 74 w Szczebrzeszynie położonym 20 km na zachód od Zamościa. Stanowi wygodny łącznik pomiędzy Zamościem, Biłgorajem, Niskiem i Stalową Wolą.

 

Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS)

Przez gminę i miasto przebiega linia hutnicza szerokotorowa (LHS) nr 65 niezelektryzowana, jednotorowa. Jest to najdalej wysunięta za zachód Europy linia szerokotorowa. Jej długość od granic państwa do stacji w Sławkowie wynosi 394,6 km co czyni ją najdłuższą linią kolejową w Polsce.

 

Lotniska

  • Lublin - Świdnik (odległość 94 km)
  • Rzeszów - Jasionka (odległość 85 km)

 

Porty rzeczne

  • Port rzeczny Puławy (odległość 142 km)

 

Green Velo

Przez miasto i gminę przebiega najdłuższa w Polsce trasa rowerowa Green Velo!!!

 

 

Reklama

Na skróty

Nie przegap